Vlada Republike Srbije je, u cilju sprečavanja širenja virusa COVID 19, proglasila vanredno stanje. U skladu sa tim, RAS produžava trajanje Javnog poziva za učešće u Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije, koji je deo programa RAS i JICA „Uspostavljanje i promocija usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća na Zapadnom Balkanu-faza 2“, do 10.juna 2020. godine.
Razvojna agencija Srbije raspisuje Javni poziv za učešće u „Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2020. godini“, koji je sastavni deo programa „Uspostavljanje i promocija usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća na zapadnom balkanu – faza 2“ sa ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i podrške nesmetanom razvoju MMSPP koja posluju u okviru sektora prerađivačke industrije grupisane u četiri oblasti i to:
- industrija mašina i opreme;
- prehrambena industrija;
- drvna i industrija nameštaja i
- industrija gume i plastike.
Javni poziv se objavljuje u skladu sa Godišnjim programom rada Razvojne agencije Srbije za 2020. godinu. Usluga mentoringa je namenjena mikro, malim i srednjim privrednim društvima i preduzetnicima i ima za cilj razvoj poslovanja i smanjenje broja neuspešnih privrednih subjekata.
Proces mentoringa odvija se po metodologiji RAS, razvijenoj u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA). Metodologija određuje korake u procesu u okviru kog stručno lice-mentor sprovodi u direktnom kontaktu i radu sa vlasnikom i/ili zakonskim zastupnikom privrednog subjekta određeni broj mentoring sati (od 25 do 50 po korisniku) i to u prostorijama korisnika (ne manje od 75% od ukupnog broja predviđenih sati). Vlasnik i/ili zakonski zastupnik privrednog subjekta i mentor zajedno proučavaju aktuelno poslovanje, razloge trenutnih problema ili smetnje za dalji razvoj, najvažnije potencijale za rast, te na osnovu konstatovanog stanja mentor i korisnik mentoring usluge pripremaju plan/projekat razvoja.
Metodologija standardizovane usluge mentoringa jasno definiše sve korake i aktivnosti u realizaciji mentoringa (upravljanje šemom, rad na terenu, broj poseta, aktivnosti u okviru svake posete, vreme predviđeno za pripremu plana i izveštavanje) i to kroz vodiče: Opšti 2 vodič za mentoring, Vodič za mentoring za početnike i Vodič za mentoring zrelih preduzeća.
Mentoring čini skup sledećih usluga:
- Dijagnostikovanje kako bi se razumela trenutna situacija u privrednom subjektu;
- Pomoć prilikom pripremanja razvojnih aktivnosti/planova/projekata kako bi se dostigli ciljevi privrednog subjekta;
- Savetovanje i koordinacija za pristupanje fondovima, novim tehnologijama,
- konsultantskim uslugama i drugo kako bi se podstakao razvoj i unapređenje poslovanja;
- Pomoć za pripremanje kreditnih aplikacija za banke i programe podrške za MMSPP;
- Pomoć pri implementaciji razvojnih aktivnosti/planova/projekata;
- Pomoć u pronalaženju poslovnih partnera;
- Pomoć pri pronalaženju potrebnih informacija;
- Kaizen;
- Konsalting;
- Savetovanje/koučing;
- Obuka;
- Upućivanje na odgovarajuće specijalizovane konsultante.
Pravo na učešće u Programu imaju mikro, mala i srednja privredna društva i preduzetnici, koji ispunjavaju sledeće uslove:
- Da su registrovani na teritoriji Republike Srbije pre februara 2017. godine;
- Da obavljaju delatnost u okviru jednog od sektora prerađivačke industrije grupisane u četiri oblasti i to: industrija mašina i opreme; prehrambena industrija; drvna i industrija nameštaja i industrija gume i plastike
- Da su izmirili obaveze po osnovu poreza i doprinosa;
- Da su u većinskom privatnom vlasništvu.
Krajnji rok za završetak pružanja standardizovane usluge mentoring je 20. novembar 2020. godine.
Dokumentacija koja se obavezno dostavlja prilikom prijavljivanja na Javni poziv:
- Obrazac 1 – Popunjena prijava;
- Potvrda nadležne Poreske uprave da je Podnosilac prijave izmirio sve javne
- prihode (poreze i doprinose) u prethodnoj godini, koje ne sme biti izdato pre datuma objavljivanja javnog poziva (original ili kopija).
- RAS zadržava pravo da, ukoliko je potrebno, zatraži dodatnu dokumentaciju od Podnosioca prijave, ali samo za kompletne podnete prijave.
Ukupan budžet za pružanje standardizovane usluge mentoring iznosi 3.500.000,00 dinara.